Parking dla rowerów

Parking dla rowerów

Parkingi rowerowe, czyli miejsca wyposażone w specjalne stojaki, na których można zostawić swój jednoślad na dłużej lub krócej, stają się nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu.

Mogą być montowane na chodnikach, w specjalnych zatokach lub na miejscach postojowych dla samochodów.

Mogą być zadaszone (specjalne wiaty rowerowe) lub odkryte.

W przypadku miejsc postojowych wyznaczonych na chodnikach należy zadbać o to, aby miejsce przeznaczone na rowery nie wpływało niekorzystnie na ruch pieszych. Z kolei stojaki rowerowe stawiane na miejscach postojowych dla samochodów powinny być obłożone elementami małej architektury miejskiej. Dzięki temu rozwiązaniu jednoślady będą chronione przed uszkodzeniem przez samochody, które z kolei nie będą mogły zajmować miejsc wyznaczonych do parkowania rowerów.

Parkingi rowerowe powinny znajdować się w łatwo dostępnych, dobrze oświetlonych miejscach, a korzystanie z nich powinno być bezpieczne, zarówno dla rowerzystów, jak i jednośladów. Przy projektowaniu tego typu przestrzeni należy wziąć pod uwagę: odległość parkingu rowerowego od miejsca docelowego. Generalnie stanowiska powinny być usytuowane jak najbliżej obsługiwanego obiektu. W przypadku parkingów przeznaczonych głównie do postoju krótkoterminowego optymalna odległość to ok. 10 metrów od wejścia do budynku i nie powinna znajdować się dalej niż 25 metrów. Jeśli budynek ma kilka wejść, przy każdym z nich należy odpowiednio rozmieścić regały. Ważny jest również dogodny dojazd do parkingu oraz lokalizacja w pobliżu ścieżek rowerowych. Wielkość parkingu rowerowego powinna być uzależniona m.in. od wielkości obiektu i charakteru jego lokalizacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *