Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt to najpopularniejsze życzenia w języku polskim, a Merry Christmas jedna z najbardziej rozpoznawalnych fraz w języku angielskim. A jak brzmią życzenia dla Świąt Bożego Narodzenia w innych językach sprawdźcie poniżej (by usłyszeć życzenia w oryginalnym brzmieniu wywołaj je kliknięciem).

Wesołych Świąt!

Weihnachten ~ Wesołych Świąt w języku Niemieckim

Boas Festas ~ Wesołych Świąt w języku Portugalskim
¡Feliz Navidad! ~ Wesołych Świąt w języku Hiszpańskim
Buon Natale ~ Wesołych Świąt w języku Włoskim
聖誕快樂 ~ Wesołych Świąt w języku Chińskim (Kantoński)
圣诞节快乐 ~ Wesołych Świąt w języku Chińskim (Mandaryński)

glædelig jul ~ Wesołych Świąt w języku Duńskim
Vrolijk kerstfeest ~ Wesołych Świąt w języku Holenderskim
Nollaig Shona dhuit ~ Wesołych Świąt w języku Irlandzkim
gleðileg jól ~ Wesołych Świąt w języku Islandzkim
hyvää joulua ~ Wesołych Świąt w języku Fińskim
Καλά Χριστούγεννα ~ Wesołych Świąt w języku Greckim
linksmų Šventų Kalėdų! ~ Wesołych Świąt w języku Litewskim
Crăciun Fericit! ~Wesołych Świąt w języku Rumuńskim

Nadolig Llawen ~Wesołych Świąt w języku Walijskim
Geseënde Kersfees ~ Wesołych Świąt w języku Afrikaner (Afrikaans)
¡Felices Pascuas! ~ Wesołych Świąt w języku Argentyńskim
Maligayang Pasko ~ Wesołych Świąt w języku Tagalog
Mele Kalikimaka ~ Wesołych Świąt w języku Hawajskim
Mo’adim Lesimkha ~ Wesołych Świąt w języku Hebrajskim
メリークリスマス “Merīkurisumasu” ~ Wesołych Świąt w języku Japońskim
성탄 축하 ~ Wesołych Świąt w języku Koreańskim
¡Felices Fiestas! ~ Wesołych Świąt w języku Peruwiańskim

Ławki miejskie

Nie cel jest najważniejszy, a podróż, jak mówi stare porzekadło.

Idąc tym tropem, chcielibyśmy zapewnić podróżnikom miejsca w których będą mogli odpocząć i nabrać sił, przed postawieniem następnych kroków. Czy to mała ławeczka na szlaku górskim, czy większa ławka w parku, każde takie siedzisko może być ciekawe w swojej formie i zarazem wygodne, aby strudzony wędrowiec z radością mógł na takim urządzeniu usiąść.

Kilka ciekawych modeli z naszej oferty:

a koniec coś dla najbardziej strudzonych: leżak miejski:

Zasady segregacji

Zasady segregacji

Od 1 stycznia 2020 obowiązują w Polsce nowe zasady segregacji odpadów. Przyczyniło się to do wdrażania proekologicznych rozwiązań na większą skalę. Udoskonalony system przyczynia się do zmniejszenia produkcji tworzyw sztucznych, emisji toksycznych gazów, a także wielkości składowisk odpadów. Odbywa się to poprzez oddzielenie materiałów nadających się do recyklingu od przedmiotów nienadających się do recyklingu.

Odpady należy teraz segregować na pięć kategorii: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, odpady zmieszane i bioodpady. Przestrzeganie tego podziału zdecydowanie pomaga nam chronić środowisko!

Przeterminowane i niewykorzystane leki można wyrzucać do specjalnych pojemników w większości aptek. Baterie, żarówki, sprzęt RTV i AGD można oddać do lokalnych sklepów z elektroniką, lub Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Nowe zasady dotyczą zarówno koszy na śmieci wewnątrz budynków uczelni (w tym akademików), jak i kontenerów na śmieci na zewnątrz. Wszyscy proszeni są o przestrzeganie nowych zasad.

Zmiany strukturalne szpitali w związku z COVID19

Zmiany strukturalne szpitali w związku z COVID19

Jak pokazuje przykład amerykańskich szpitali, być może stoimy na progu przełomowych zmian związanych z funkcjonowaniem ochrony zdrowia i to nie tylko na poziomie strukturalnym, ale także infrastrukturalnym – same budynki muszą ulec zmianie. Czy poniesie to za sobą również nowe potrzeby z tytułu architektury miejskiej i wyposażenia oddziałów? Czas pokaże, ale już teraz można zaznajomić się z tym jak wygląda to za oceanem.

Kiedy pierwsze zatrzęsienie pacjentów Covid-19 nawiedziło nowojorski szpital Mount Sinai w marcu 2020 r., Neel Shah był wirtualnym świadkiem wstrząsających scen, podążając za lekarzami z zamontowanymi na głowie kamerami GoPro podczas pospiesznych obchodów. Shah, położnik, który kieruje inicjatywą podejmowania decyzji o porodzie w Ariadne Labs w Bostonie, był zszokowany tym, co zobaczył. Pomimo konieczności izolowania pacjentów zakażonych koronawirusem od reszty szpitala, lekarze i personel często przekraczali granice, które miały oddzielać pacjentów Covid od reszty szpitala. Nie zamierzali rozprzestrzeniać infekcji; reżim izolacji był po prostu niepełny i nie do końca zrozumiany.

Ariadne Labs, centrum innowacji systemów opieki zdrowotnej powiązane z bostońskim Brigham and Women’s Hospital i Harvard’s Chan School of Public Health, zostało powołane, aby pomóc Mount Sinai w zarządzaniu przerażającą pierwszą falą pandemii. Współpracując z organizacją non-profit MASS Design Group, Shah i Ariadne pracowali nad stworzeniem niepowtarzalnych progów na oddziale Covid na Synaju, z drzwiami, jaskrawymi grafikami ostrzegawczymi i miejscami do zakładania i zdejmowania sprzętu ochrony osobistej.

To doświadczenie dało wczesną demonstrację, jak bezprecedensowy kryzys chorób zakaźnych zmieni sposób funkcjonowania szpitali. Ale to było dalekie od ostatniego. W ciągu ostatniego roku pandemia ujawniła słabości zepsutego amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej, pokazując przerażające sceny szalonych klinicystów biegających wśród łóżek pacjentów zaparkowanych na korytarzach, rodzin żegnających się z bliskimi za pośrednictwem iPada i ułożonych w stosy ciężarówek chłodni. z ciałami, ponieważ domy pogrzebowe są pełne. „Firma Covid zniosła wszelkie nierówności społeczne i wrzuciła je do szybkowaru” – mówi Shah.

Dla instytucji opieki zdrowotnej pandemia była potężnym motorem transformacji, na dobre i na złe. Przyspieszyło to trend przyjmowania technologii zdalnej i przenoszenia opieki z dużych kompleksów opieki doraźnej do ośrodków ambulatoryjnych bliżej pacjentów. Ujawniło ogromne różnice w liczbie hospitalizacji i zgonów wśród biedniejszych i mniejszościowych pacjentów. Zmienia też wygląd i samopoczucie szpitali, ponieważ niezwykły nacisk, jaki firma Covid kładzie na personel, pacjentów i rodziny, ma lekarzy, którzy koncentrują się na dobrym samopoczuciu i leczeniu chorób.

Ostatecznie, zgodnie z najbardziej optymistycznym odczytaniem kryzysu związanego z koronawirusem, amerykańska służba zdrowia mogłaby wyjść z pandemii dzięki lepszej, bardziej odpornej infrastrukturze i praktykom. Ponieważ środki podjęte przez szpitale, aby poradzić sobie z firmą Covid, zmusiły ich do przyjęcia nowych przepisów i nawyków, mówi Shah: „Rzeczy, do których od dziesięcioleci dążą obrońcy, teraz się dzieją”.

Singapur – miasto przyszłości?

Singapur – miasto przyszłości?

Solidny projekt urbanistyczny oferuje znaczące korzyści dla społeczności, lepszą jakość życia, bezpieczniejsze i bardziej chronione miasta oraz większą zdolność do funkcjonowania jako społeczeństwo.

Zapewnia również każdemu miastu niepowtarzalne poczucie tożsamości i tworzy ramy, dzięki którym miasto może lepiej reagować na różne zmienne klimatyczne, ekonomiczne lub społeczne.

Niezależnie od wielkości miasta lub projektu, projektowanie urbanistyczne może prowadzić do osiągania wyników, które w sposób holistyczny przyczyniają się do tworzenia lepiej zabudowanych środowisk, a co za tym idzie – sposobu życia.

Ciekawym przykładem projektowania urbanistycznego jest Singapur:

Aby przekształcić Singapur z „miasta-ogrodu” w „miasto w ogrodzie”, rząd zaproponował następując:

 • Strategie miejskie;
 1. Zakładaj ogrody światowej klasy
 2. Odmłódź miejskie parki i ożyw uliczne krajobrazy
 3. Optymalizuj przestrzenie miejskie pod kątem zieleni i rekreacji
 4. Wzbogać różnorodność biologiczną w środowisku miejskim
 5. Podniesienie kompetencje branży ogrodniczej
 6. Angażuj i inspiruj społeczności do współtworzenia bardziej ekologicznego Singapuru
 • Wraz z kluczowymi elementami sukcesu;
 1. Dobre zarządzanie
 2. Dobre planowanie / wizja
 3. Innowacja
 4. Cały rząd – silne przywództwo, skuteczne wdrażanie, pragmatyzm
 5. Współtworzenie (rząd z ludźmi)

Rząd Singapuru ma nadzieję osiągnąć do 2030 roku ten plan działania;

 1. 85% Singapuru będzie mieszkać w odległości 10–15 minut spacerem od parku
 2. 8 w 10 domach w odległości 10 minut spacerem od stacji Mass Rapid Transit (MRT)
 3. Otwarto 900 ha zbiorników i 100 km dróg wodnych
 4. Łączniki parkowania rozciągają się od 200 km do 360 km
 5. Poprawiono wskaźnik recyklingu z 59% (2011) do 70%
 6. Zmniejszenie całkowitego zużycia wody na potrzeby gospodarstwa domowego z 153 litrów (bieżące) do 140 litrów na mieszkańca dziennie
 7. Zwiększenie zieleni w wieżowcach do 50 ha
 8. 70% podróży odbywa się transportem publicznym

 

Posiadanie ogólnego planu dotyczącego tożsamości miasta jest ważne, ale równie ważne jest zapewnienie, że jest ono wystarczająco elastyczne, aby uwzględnić zmienne czynniki.

„Minęła era szlachetnego planu dla dzielnic i miejsc. Nie oznacza to, że przekonujący obraz przyszłego stanu rozwoju nie jest ważny (jest) – ale raczej to, że strategie i zasady, które za tym stoją, są prawdziwą wartością. Zmiany warunków rynkowych, dostęp do kapitału, trendy w handlu detalicznym i inne czynniki wymagają ciągłego dostrajania i elastyczności zbudowanej wokół silnego zestawu pomysłów, które zapewniają, niezależnie od wyniku, poczucie spójności i, jak zauważono, cel ”.

Przykładem elastyczności w strukturze jest plan „nowego miasta świata” w Brisbane. W szczególności przewodnik projektowy „Budynki, które oddychają”, który zawiera szereg silnych strategii, które można zastosować na różne sposoby, aby zareagować na panujące warunki rynkowe; jednocześnie pracując nad stworzeniem prawdziwie subtropikalnej formy miasta. Jest to zestaw wytycznych, które są wystarczająco sztywne, aby osiągnąć spójność w całym mieście, a jednocześnie pozostają elastyczne w przypadku nieprzewidzianych rzeczy. Parametry zawarte w tych wytycznych to;

 1. Zorientuj się
 2. Zajmuj przestrzenie zewnętrzne
 3. Oświetlaj światłem dziennym
 4. Naturalne powietrze i wentylacja
 5. Osłoń i chroń
 6. Żywa zieleń
 7. Tożsamość ma znaczenie
 8. Zmniejsz ilość energii i odpadów