Jak wybrać najlepszą ławkę i siedzisko ogrodowe?

Od minimalistycznych płyt po eleganckie ławki ogrodowe z kutego żelaza, projektanci ogrodów przedstawiają Państwu opcje ławek ogrodowych i siedzisk ogrodowych.

Największa radości z ogrodów to chwile, kiedy siedzimy na ławce ogrodowej, aby oddychać energią danego miejsca, a także gdy, czerpiemy satysfakcję z dobrze wykonanej ciężkiej pracy. Siedzisko, lub ławka ogrodowa to nie tylko funkcjonalna odpowiedź na ten moment, ale pozytywny wkład w ogród jako punkt centralny.

Wybór drewna

Tradycyjnie ławka ogrodowa była konstruowana z drewna, a najczęstszym materiałem jest twarde drewno, takie jak świerk, lub jesion. Innym ulubionym połączeniem ławki ogrodowej jest drewno do siedzenia i stal lub aluminium do ramy. Tworzy to znaną ławkę parkową, na której dwie lub trzy osoby mogą usiąść i porozmawiać. Drewno jest preferowane do wykonania ławki ogrodowej nie tylko ze względu na jego wygląd, ale także dlatego, że jest stosunkowo ciepłe w dotyku nawet w chłodniejsze jesienne lub zimowe dni. Oznacza to, że poduszki nie zawsze są potrzebne na tych ławkach ogrodowych, co z kolei zmniejsza zapotrzebowanie na ich przechowywanie.
Główny problem z drewnem polega na tym, że może to oznaczać, że ławka ogrodowa pozostaje wilgotna długo po deszczu, zwłaszcza jeśli ławka nie jest pokryta olejem lub lakierem. Zabiegi te zapobiegają wnikaniu wilgoci i zachowują pierwotny kolor drewna. Nieobrobione drewno będzie stopniowo szarzało na ławce ogrodowej, aż do koloru wyblakłego srebra, które jest atrakcyjne wizualnie, ale najlepiej nadaje się do suchych warunków.
Ławki dobrze się sprawdzają w ogrodzie, ale tworzą raczej statyczne pomieszczenie, w którym albo patrzy się na widok lub panoramę, albo siedzi obok siebie, aby porozmawiać. Współcześni projektanci i producenci mebli rozwiązali ten problem, produkując ławki lub siedzenia ogrodowe, które są wystarczająco długie, aby na nich leżeć, zapewniając cokół do siedzenia lub poprzez zakrzywienie.

Ławki ogrodowe jako punkty centralne
Jeśli ławka ogrodowa lub siedzisko mają być wykorzystywane bardziej jako centralny punkt, wówczas priorytet należy nadać skali i kolorowi lub wykończeniu powierzchni. Architekt i projektant krajobrazu Edwin Lutyens (1869-1944) stworzył szereg ławek ogrodowych do różnych ogrodów, nad którymi pracował na początku XX wieku. Co prawda nie są najwygodniejszymi siedziskami ogrodowymi, ale tworzą imponujące i ozdobne punkty centralne na tarasach, w altanach i na końcach widoków.

Innowacje
W tej chwili wykonawcy – i projektanci produktów, którzy lubią połączenie funkcjonalności i sztuki – przodują w projektowaniu ławek i siedzisk ogrodowych. Eksperymentują z nowymi materiałami, w tym żywicami, aluminium, stalą nierdzewną i betonem, aby czasami tworzyć jednorazowe kreacje specyficzne dla danego miejsca, być może integrujące się z istniejącymi drzewami.

Miejsca na ławki ogrodowe
Przy ustawianiu ławek ogrodowych najlepiej pomyśleć o ułożeniu pod siedziskiem twardej nawierzchni lub żwiru. Oznacza to, że regularne użytkowanie nie ściera trawnika, a po drugie, koszenie jest dużo łatwiejsze, a ławka ogrodowa nie będzie musiała być przestawiana przy każdym koszeniu.

Ponadto trzeba zastanowić się, jak ławka ogrodowa będzie wyglądać z innego miejsca w ogrodzie, a nie tylko z głównego miejsca. Jest to szczególnie istotne w ogrodach, w których istnieje mało sformalizowana struktura nasadzeń do osłony lub ukrycia.

Ławki ogrodowe w małych pomieszczeniach
W przypadku mniejszych przestrzeni można zastosować bardziej dekoracyjne rozwiązania, ponieważ detale można podziwiać i docenić z bliska. W mniejszych ogrodach miejskich może występować pewna polaryzacja między zabytkową a nowoczesną ławką ogrodową. Konstrukcje z drutu lub dekoracyjne ławki i siedziska ogrodowe ze stali i aluminium mogą okazać się atrakcyjne, ale często są one triumfem stylu nad funkcją, tworząc niewygodne miejsce do odpoczynku. Używaj ich jako centralnego punktu w ogrodzie, na przykład w celu nadania stylu, a nie jako regularnie używanego siedzenia lub mebla.

Alternatywnie ławki ogrodowe mogą być wielofunkcyjne – na przykład mogą pełnić funkcję przydatnych szafek w ciasnych przestrzeniach. Ten poziom elastyczności jest wart rozważenia w mniejszych ogrodach, ponieważ słońce lub cień mogą szybko przemieszczać się po przestrzeni w ciągu dnia. Jest to jeden z głównych czynników przeciwko wbudowanym ławkom ogrodowym i innym meblom, gdy ktoś jest przywiązany do miejsca, a nie do panujących warunków.
Eleganckie ławki ogrodowe mogą być wspornikowe ze ścian oporowych lub wolnostojących, tworząc proste i eleganckie rozwiązania. Można je rozszerzyć, aby pomieścić dodatkowe osoby podczas przyjęć lub wykorzystać jako półki na przypadkowe doniczki lub rzeźby. Oświetlenie można również wpuścić pod ławę ogrodową, która prezentuje się ciekawie i efektownie.

Spójny wygląd
Jeśli to możliwe, staraj się dopasować meble – na przykład wszystkie ławki ogrodowe w całym ogrodzie mogą być drewniane lub wszystkie drewniane meble mogą być pomalowane na ten sam kolor. Pomaga to stworzyć poczucie spójności.

Meble miejskie

Wpływ handlu detalicznego online i okres oszczędności spowodowały, że na ulicach handlowych w Wielkiej Brytanii spada liczba kupujących; a centra miast, miasteczka i wsie musiały pracować znacznie ciężej, aby przyciągnąć turystów.

Władze lokalne i atrakcje turystyczne znajdują się pod zwiększoną presją, aby mądrze i dobrze wydawać pieniądze, bez uwzględniania estetyki obszarów komunalnych.

Jak wpłynęło to na meble miejskie? To sprawiło, że stało się ważniejsze niż kiedykolwiek. Jednak przywiązuje to również wagę do starannego doboru produktów na zamówienie i stawiania na pierwszym miejscu funkcjonalności i trwałości.

Mała architektura służąca do celów praktycznych

Rzadko kiedy meble miejskie w przestrzeni publicznej są czysto dekoracyjne. Na przykład w centrach miast, miasteczek i wsi meble miejskie wykonane na zamówienie to idealny sposób, aby dać ludziom poczucie „miejsca”, szczególnie w obszarach, w których sklepy są sieciami ogólnokrajowymi, a obszar handlowy może wyglądać tak samo jak każda inny Lokalizacja.

Dodanie donic, oznakowań i pojemników do mebli miejskich oznacza znaczny zwrot z inwestycji. Obejmuje wiele priorytetów, jakie mają planiści podczas tworzenia bardziej atrakcyjnych i przyjaznych dla gości obszarów wspólnych. Siedzenia można również zintegrować z konstrukcjami, które chronią drzewa, na przykład w krajobrazie miejskim.

Z czegoś praktycznego wynika „doświadczenie”

Siedzenia na ulicach – i na przykład w parkach publicznych i na nadbrzeżach – mogą być czymś więcej niż „tylko” miejscem do siedzenia, dzięki zindywidualizowanemu projektowi. Istnieje nieodłączny komunikat, gdy władze lokalne lub projektant krajobrazu miejskiego tworzą atrakcyjne miejsca do odpoczynku i oczekiwania.

Sugeruje ciepło powitania i zrozumienie potrzeb. Zachęca ludzi do pozostania na chwilę, sprawdzenia telefonów, przekąsek lub oglądania świata. To dodaje do zasady, że odwiedzenie ulic handlowych i innych obszarów wspólnych powinno być teraz przyjemnym „doświadczeniem”, a nie tylko zadaniem.

Meble miejskie wspierające interakcje społeczne

Wystarczająca ilość mebli miejskich sprzyja również równości szans, ponieważ zapewnia miejsca do odpoczynku osobom starszym i osobom z problemami z poruszaniem się. Rodzice małych dzieci mogą z niego korzystać w miejscach publicznych i obiektach, aby uważnie obserwować swoje dzieci, zapewniając dostęp i korzystanie z niego.

Starannie rozmieszczone ławki i miejsca do siedzenia w miejscach publicznych dają możliwość spędzania czasu towarzyskiego i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jest to wartość, która stała się jeszcze cenniejsza, gdy ludzie reagują na współczesne wyzwania, powracając do prostszych, bardziej tradycyjnych zajęć.

Prawidłowo zamówiona i ustawiona mała architektura może przyciągnąć ludzi na miejsce i dać im powód do pozostania. Wykorzystają go duże grupy przyjaciół, a nawet może stymulować większą interakcję społeczną między nieznajomymi.

Zapewnienie poczucia tożsamości

Nowoczesne umiejętności projektowe i inżynieryjne nadały meblom miejskim kolejny wymiar. Wybór stylów i estetyki jest teraz nieograniczony. Może promować poczucie tożsamości, z dumą prezentując dziedzictwo tego miejsca i indywidualny charakter.


Zmiękczające środki bezpieczeństwa

Odpowiednie meble miejskie mogą również pomóc w „zmiękczeniu” niektórych bardziej surowych dodatków do współczesnych krajobrazów ulicznych. Na przykład może być konieczne wzniesienie blokad, pachołków i barier, aby zapobiec przeciwdziałaniu wrogim pojazdom. Jednak atrakcyjne, starannie rozmieszczone meble miejskie w tym samym obszarze tworzą bardziej przyjazną atmosferę dla odwiedzających.

Nowe priorytety w małej architekturze

Aby meble miejskie były odpowiednie i uzasadnione, projektanci i projektanci coraz chętniej współpracują z firmami o solidnych podstawach etycznych, które oferują produkty wysokiej jakości i odpowiedzialne pozyskiwanie. Na przykład meble miejskie wykonane z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu lub drewno pochodzące z lasów z certyfikatem FSC.

Istnieje również potrzeba większej odporności na „współczesne zagrożenia”, aby przedłużyć żywotność i użyteczność małej architektury. Obejmuje to elementy wandaloodporne, w tym ochronę przed deskorolkami.

To pokazuje, jak ważne jest zlecanie mebli miejskich, ale muszą to być odpowiednie meble miejskie.

Zasady segregacji

Od 1 stycznia 2020 obowiązują w Polsce nowe zasady segregacji odpadów. Przyczyniło się to do wdrażania proekologicznych rozwiązań na większą skalę.  Udoskonalony system przyczynia się do zmniejszenia produkcji tworzyw sztucznych, emisji toksycznych gazów, a także wielkości składowisk odpadów. Odbywa się to poprzez oddzielenie materiałów nadających się do recyklingu od przedmiotów nienadających się do recyklingu.

Odpady należy teraz segregować na pięć kategorii: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, odpady zmieszane i bioodpady. Przestrzeganie tego podziału zdecydowanie pomaga nam chronić środowisko!

Przeterminowane i niewykorzystane leki można wyrzucać do specjalnych pojemników w większości aptek. Baterie, żarówki, sprzęt RTV i AGD można oddać do lokalnych sklepów z elektroniką, lub Punktów Selektywnej  Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Nowe zasady dotyczą zarówno koszy na śmieci wewnątrz budynków uczelni (w tym akademików), jak i kontenerów na śmieci na zewnątrz. Wszyscy proszeni są o przestrzeganie nowych zasad.

Zmiany strukturalne szpitali w związku z COVID19

Jak pokazuje przykład amerykańskich szpitali, być może stoimy na progu przełomowych zmian związanych z funkcjonowaniem ochrony zdrowia i to nie tylko na poziomie strukturalnym, ale także infrastrukturalnym – same budynki muszą ulec zmianie. Czy poniesie to za sobą również nowe potrzeby z tytułu architektury miejskiej i wyposażenia oddziałów? Czas pokaże, ale już teraz można zaznajomić się z tym jak wygląda to za oceanem.

Kiedy pierwsze zatrzęsienie pacjentów Covid-19 nawiedziło nowojorski szpital Mount Sinai w marcu 2020 r., Neel Shah był wirtualnym świadkiem wstrząsających scen, podążając za lekarzami z zamontowanymi na głowie kamerami GoPro podczas pospiesznych obchodów. Shah, położnik, który kieruje inicjatywą podejmowania decyzji o porodzie w Ariadne Labs w Bostonie, był zszokowany tym, co zobaczył. Pomimo konieczności izolowania pacjentów zakażonych koronawirusem od reszty szpitala, lekarze i personel często przekraczali granice, które miały oddzielać pacjentów Covid od reszty szpitala. Nie zamierzali rozprzestrzeniać infekcji; reżim izolacji był po prostu niepełny i nie do końca zrozumiany.

Ariadne Labs, centrum innowacji systemów opieki zdrowotnej powiązane z bostońskim Brigham and Women’s Hospital i Harvard’s Chan School of Public Health, zostało powołane, aby pomóc Mount Sinai w zarządzaniu przerażającą pierwszą falą pandemii. Współpracując z organizacją non-profit MASS Design Group, Shah i Ariadne pracowali nad stworzeniem niepowtarzalnych progów na oddziale Covid na Synaju, z drzwiami, jaskrawymi grafikami ostrzegawczymi i miejscami do zakładania i zdejmowania sprzętu ochrony osobistej.

To doświadczenie dało wczesną demonstrację, jak bezprecedensowy kryzys chorób zakaźnych zmieni sposób funkcjonowania szpitali. Ale to było dalekie od ostatniego. W ciągu ostatniego roku pandemia ujawniła słabości zepsutego amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej, pokazując przerażające sceny szalonych klinicystów biegających wśród łóżek pacjentów zaparkowanych na korytarzach, rodzin żegnających się z bliskimi za pośrednictwem iPada i ułożonych w stosy ciężarówek chłodni. z ciałami, ponieważ domy pogrzebowe są pełne. „Firma Covid zniosła wszelkie nierówności społeczne i wrzuciła je do szybkowaru” – mówi Shah.

Dla instytucji opieki zdrowotnej pandemia była potężnym motorem transformacji, na dobre i na złe. Przyspieszyło to trend przyjmowania technologii zdalnej i przenoszenia opieki z dużych kompleksów opieki doraźnej do ośrodków ambulatoryjnych bliżej pacjentów. Ujawniło ogromne różnice w liczbie hospitalizacji i zgonów wśród biedniejszych i mniejszościowych pacjentów. Zmienia też wygląd i samopoczucie szpitali, ponieważ niezwykły nacisk, jaki firma Covid kładzie na personel, pacjentów i rodziny, ma lekarzy, którzy koncentrują się na dobrym samopoczuciu i leczeniu chorób.

Ostatecznie, zgodnie z najbardziej optymistycznym odczytaniem kryzysu związanego z koronawirusem, amerykańska służba zdrowia mogłaby wyjść z pandemii dzięki lepszej, bardziej odpornej infrastrukturze i praktykom. Ponieważ środki podjęte przez szpitale, aby poradzić sobie z firmą Covid, zmusiły ich do przyjęcia nowych przepisów i nawyków, mówi Shah: „Rzeczy, do których od dziesięcioleci dążą obrońcy, teraz się dzieją”.

Singapur – miasto przyszłości?

Solidny projekt urbanistyczny oferuje znaczące korzyści dla społeczności, lepszą jakość życia, bezpieczniejsze i bardziej chronione miasta oraz większą zdolność do funkcjonowania jako społeczeństwo.

Zapewnia również każdemu miastu niepowtarzalne poczucie tożsamości i tworzy ramy, dzięki którym miasto może lepiej reagować na różne zmienne klimatyczne, ekonomiczne lub społeczne.

Niezależnie od wielkości miasta lub projektu, projektowanie urbanistyczne może prowadzić do osiągania wyników, które w sposób holistyczny przyczyniają się do tworzenia lepiej zabudowanych środowisk, a co za tym idzie – sposobu życia.

Ciekawym przykładem projektowania urbanistycznego jest Singapur:

Aby przekształcić Singapur z „miasta-ogrodu” w „miasto w ogrodzie”, rząd zaproponował następując:

 • Strategie miejskie;
 1. Zakładaj ogrody światowej klasy
 2. Odmłódź miejskie parki i ożyw uliczne krajobrazy
 3. Optymalizuj przestrzenie miejskie pod kątem zieleni i rekreacji
 4. Wzbogać różnorodność biologiczną w środowisku miejskim
 5. Podniesienie kompetencje branży ogrodniczej
 6. Angażuj i inspiruj społeczności do współtworzenia bardziej ekologicznego Singapuru
 • Wraz z kluczowymi elementami sukcesu;
 1. Dobre zarządzanie
 2. Dobre planowanie / wizja
 3. Innowacja
 4. Cały rząd – silne przywództwo, skuteczne wdrażanie, pragmatyzm
 5. Współtworzenie (rząd z ludźmi)

Rząd Singapuru ma nadzieję osiągnąć do 2030 roku ten plan działania;

 1. 85% Singapuru będzie mieszkać w odległości 10–15 minut spacerem od parku
 2. 8 w 10 domach w odległości 10 minut spacerem od stacji Mass Rapid Transit (MRT)
 3. Otwarto 900 ha zbiorników i 100 km dróg wodnych
 4. Łączniki parkowania rozciągają się od 200 km do 360 km
 5. Poprawiono wskaźnik recyklingu z 59% (2011) do 70%
 6. Zmniejszenie całkowitego zużycia wody na potrzeby gospodarstwa domowego z 153 litrów (bieżące) do 140 litrów na mieszkańca dziennie
 7. Zwiększenie zieleni w wieżowcach do 50 ha
 8. 70% podróży odbywa się transportem publicznym

 

Posiadanie ogólnego planu dotyczącego tożsamości miasta jest ważne, ale równie ważne jest zapewnienie, że jest ono wystarczająco elastyczne, aby uwzględnić zmienne czynniki.

„Minęła era szlachetnego planu dla dzielnic i miejsc. Nie oznacza to, że przekonujący obraz przyszłego stanu rozwoju nie jest ważny (jest) – ale raczej to, że strategie i zasady, które za tym stoją, są prawdziwą wartością. Zmiany warunków rynkowych, dostęp do kapitału, trendy w handlu detalicznym i inne czynniki wymagają ciągłego dostrajania i elastyczności zbudowanej wokół silnego zestawu pomysłów, które zapewniają, niezależnie od wyniku, poczucie spójności i, jak zauważono, cel ”.

Przykładem elastyczności w strukturze jest plan „nowego miasta świata” w Brisbane. W szczególności przewodnik projektowy „Budynki, które oddychają”, który zawiera szereg silnych strategii, które można zastosować na różne sposoby, aby zareagować na panujące warunki rynkowe; jednocześnie pracując nad stworzeniem prawdziwie subtropikalnej formy miasta. Jest to zestaw wytycznych, które są wystarczająco sztywne, aby osiągnąć spójność w całym mieście, a jednocześnie pozostają elastyczne w przypadku nieprzewidzianych rzeczy. Parametry zawarte w tych wytycznych to;

 1. Zorientuj się
 2. Zajmuj przestrzenie zewnętrzne
 3. Oświetlaj światłem dziennym
 4. Naturalne powietrze i wentylacja
 5. Osłoń i chroń
 6. Żywa zieleń
 7. Tożsamość ma znaczenie
 8. Zmniejsz ilość energii i odpadów