Jak wybrać najlepszą ławkę i siedzisko ogrodowe?

Od minimalistycznych płyt po eleganckie ławki ogrodowe z kutego żelaza, projektanci ogrodów przedstawiają Państwu opcje ławek ogrodowych i siedzisk ogrodowych.

Największa radości z ogrodów to chwile, kiedy siedzimy na ławce ogrodowej, aby oddychać energią danego miejsca, a także gdy, czerpiemy satysfakcję z dobrze wykonanej ciężkiej pracy. Siedzisko, lub ławka ogrodowa to nie tylko funkcjonalna odpowiedź na ten moment, ale pozytywny wkład w ogród jako punkt centralny.

Wybór drewna

Tradycyjnie ławka ogrodowa była konstruowana z drewna, a najczęstszym materiałem jest twarde drewno, takie jak świerk, lub jesion. Innym ulubionym połączeniem ławki ogrodowej jest drewno do siedzenia i stal lub aluminium do ramy. Tworzy to znaną ławkę parkową, na której dwie lub trzy osoby mogą usiąść i porozmawiać. Drewno jest preferowane do wykonania ławki ogrodowej nie tylko ze względu na jego wygląd, ale także dlatego, że jest stosunkowo ciepłe w dotyku nawet w chłodniejsze jesienne lub zimowe dni. Oznacza to, że poduszki nie zawsze są potrzebne na tych ławkach ogrodowych, co z kolei zmniejsza zapotrzebowanie na ich przechowywanie.
Główny problem z drewnem polega na tym, że może to oznaczać, że ławka ogrodowa pozostaje wilgotna długo po deszczu, zwłaszcza jeśli ławka nie jest pokryta olejem lub lakierem. Zabiegi te zapobiegają wnikaniu wilgoci i zachowują pierwotny kolor drewna. Nieobrobione drewno będzie stopniowo szarzało na ławce ogrodowej, aż do koloru wyblakłego srebra, które jest atrakcyjne wizualnie, ale najlepiej nadaje się do suchych warunków.
Ławki dobrze się sprawdzają w ogrodzie, ale tworzą raczej statyczne pomieszczenie, w którym albo patrzy się na widok lub panoramę, albo siedzi obok siebie, aby porozmawiać. Współcześni projektanci i producenci mebli rozwiązali ten problem, produkując ławki lub siedzenia ogrodowe, które są wystarczająco długie, aby na nich leżeć, zapewniając cokół do siedzenia lub poprzez zakrzywienie.

Ławki ogrodowe jako punkty centralne
Jeśli ławka ogrodowa lub siedzisko mają być wykorzystywane bardziej jako centralny punkt, wówczas priorytet należy nadać skali i kolorowi lub wykończeniu powierzchni. Architekt i projektant krajobrazu Edwin Lutyens (1869-1944) stworzył szereg ławek ogrodowych do różnych ogrodów, nad którymi pracował na początku XX wieku. Co prawda nie są najwygodniejszymi siedziskami ogrodowymi, ale tworzą imponujące i ozdobne punkty centralne na tarasach, w altanach i na końcach widoków.

Innowacje
W tej chwili wykonawcy – i projektanci produktów, którzy lubią połączenie funkcjonalności i sztuki – przodują w projektowaniu ławek i siedzisk ogrodowych. Eksperymentują z nowymi materiałami, w tym żywicami, aluminium, stalą nierdzewną i betonem, aby czasami tworzyć jednorazowe kreacje specyficzne dla danego miejsca, być może integrujące się z istniejącymi drzewami.

Miejsca na ławki ogrodowe
Przy ustawianiu ławek ogrodowych najlepiej pomyśleć o ułożeniu pod siedziskiem twardej nawierzchni lub żwiru. Oznacza to, że regularne użytkowanie nie ściera trawnika, a po drugie, koszenie jest dużo łatwiejsze, a ławka ogrodowa nie będzie musiała być przestawiana przy każdym koszeniu.

Ponadto trzeba zastanowić się, jak ławka ogrodowa będzie wyglądać z innego miejsca w ogrodzie, a nie tylko z głównego miejsca. Jest to szczególnie istotne w ogrodach, w których istnieje mało sformalizowana struktura nasadzeń do osłony lub ukrycia.

Ławki ogrodowe w małych pomieszczeniach
W przypadku mniejszych przestrzeni można zastosować bardziej dekoracyjne rozwiązania, ponieważ detale można podziwiać i docenić z bliska. W mniejszych ogrodach miejskich może występować pewna polaryzacja między zabytkową a nowoczesną ławką ogrodową. Konstrukcje z drutu lub dekoracyjne ławki i siedziska ogrodowe ze stali i aluminium mogą okazać się atrakcyjne, ale często są one triumfem stylu nad funkcją, tworząc niewygodne miejsce do odpoczynku. Używaj ich jako centralnego punktu w ogrodzie, na przykład w celu nadania stylu, a nie jako regularnie używanego siedzenia lub mebla.

Alternatywnie ławki ogrodowe mogą być wielofunkcyjne – na przykład mogą pełnić funkcję przydatnych szafek w ciasnych przestrzeniach. Ten poziom elastyczności jest wart rozważenia w mniejszych ogrodach, ponieważ słońce lub cień mogą szybko przemieszczać się po przestrzeni w ciągu dnia. Jest to jeden z głównych czynników przeciwko wbudowanym ławkom ogrodowym i innym meblom, gdy ktoś jest przywiązany do miejsca, a nie do panujących warunków.
Eleganckie ławki ogrodowe mogą być wspornikowe ze ścian oporowych lub wolnostojących, tworząc proste i eleganckie rozwiązania. Można je rozszerzyć, aby pomieścić dodatkowe osoby podczas przyjęć lub wykorzystać jako półki na przypadkowe doniczki lub rzeźby. Oświetlenie można również wpuścić pod ławę ogrodową, która prezentuje się ciekawie i efektownie.

Spójny wygląd
Jeśli to możliwe, staraj się dopasować meble – na przykład wszystkie ławki ogrodowe w całym ogrodzie mogą być drewniane lub wszystkie drewniane meble mogą być pomalowane na ten sam kolor. Pomaga to stworzyć poczucie spójności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *